Wojewódzki Konkurs i Specjalna Nagroda Ministra Edukacji i Nauki dla Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Garbowie

24 lutego 2022 roku rodziny ukraińskie, samotne matki z dziećmi przekraczali granicę polską, szukając bezpiecznego miejsca, jak się wtedy wydawało na chwilę. Nadzieje, na szybki powrót do ojczyzny ogarniętej wojną, spełzły na niczym. Od 28 lutego na terenie naszej gminy zamieszkali pierwsi uchodźcy. Następnego dnia dzieci w wieku szkolnym wraz ze swoimi rodzicami pojawili się w naszej placówce. Od tego momentu wzięliśmy na siebie odpowiedzialność za ukraińskich uczniów. Na samym początku zadbaliśmy o ich dobre samopoczucie, zapewniliśmy pomoc psychologiczną. Nasi podopieczni rozpoczęli intensywną naukę języka polskiego, poznawali naszą kulturę, tradycje, uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach szkolnych i gminnych, rozwijali swoje pasje.

Kiedy w połowie maja bieżącego roku Kuratorium Oświaty w Lublinie, Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Biuro Terenowe UNHCR w Lublinie ogłosili wojewódzki konkurs pod hasłem: ,,Jesteśmy razem i blisko siebie”, postanowiliśmy wziąć w nim udział, nakręcić film i zgłosić go do konkursu. Krótkometrażowy film opowiadał o samopoczuciu ukraińskich dzieci, ich relacjach rówieśniczych, planach na przyszłość, pasjach, marzeniach.

20 czerwca 2023 r., w Światowy Dzień Uchodźcy, o godz.10.00 w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się uroczysta gala laureatów ww. konkursu, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia. W dowód uznania naszej placówce została przyznana Nagroda Specjalna Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka. Otrzymaliśmy drukarkę 3D wraz z zestawem kolorowych filamentów.

Cieszymy się, że nasi uczniowie zza wschodniej granicy są z nami razem i blisko.

Film konkursowy