Nie marnuj żywności! Konkurs dla dzieci i młodzieży

Z okazji obchodzonego 29 września „Międzynarodowego Dnia Świadomości o Marnowaniu Żywności” został ogłoszony konkurs pn. „Nie marnuj żywności. Szkoda planety!”. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Z danych ONZ wynika, że marnujemy 1/3 żywności, którą wyprodukujemy. Tymczasem aby wyprodukować jedzenie, zużywa się mnóstwo pracy, energii i zasobów, takich jak woda. A niezjedzona żywność gdy trafia na śmietnik, rozkłada się emitując gazy cieplarniane.

Najwięcej żywności marnujemy my, konsumenci – aż 60 proc.

W Polsce w każdej sekundzie, przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności, której część wciąż nadaje się do wykorzystania.

Zadanie konkursowe

Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych jest narysowanie lub namalowanie plakatu, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają natomiast za zadanie nagrać film trwający do 60 sekund, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRIRW).

Ostateczny termin przesyłania prac konkursowych upływa 30 listopada 2023 r.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie MRiRW.