22 kwietnia – Dzień Ziemi

W nadchodzącym tygodniu, 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W tym roku upłynie on pod hasłem „PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”. Jest to najważniejsze święto ekologiczne obchodzone w 192 państwach świata, które przypomina o konieczności dbania      o najbliższe środowisko. Jest to czas, w którym szkoły, instytucje organizują akcje, zabawy i różne konkursy. Służą one kształtowaniu ekologicznych postaw i uświadamianiu o problemach takich jak globalne ocieplenie, nadmierna ilość odpadów czy smog.  

W tym dniu możemy zadbać o czystość wokół nas, zastanowić się nad zanieczyszczaniami, które sami generujemy i co możemy zrobić,      aby było ich mniej.  Dzień Ziemi to także dzień kontaktu z naturą, jest to najlepszy czas, aby docenić obecność lasu, słońca, wody w naszym życiu. W czasie pandemii trudno cieszyć się w pełni takim świętem, ale dla lepszego samopoczucia i zdrowia warto wybrać się na spacer do lasu choćby                w maseczce. Doceńmy też rośliny domowe, których obecność mamy na wyciągnięcie ręki.            Warto poświęcić im więcej uwagi i zadbać o nie z większą czułością. Koronawirus nie przeszkadza   w byciu eko, segregowaniu odpadów i ograniczaniu ich ilości. Zastanówmy się, czy jesteśmy przyjaciółmi Ziemi, która jest naszym domem i bezcennym dobrem. Rewolucji nie zrobimy od razu, ale metodą małych kroków można zmienić wiele nawyków, które przełożą się na losy naszych pokoleń. Dbajmy wszyscy o przyrodę, a Dzień Ziemi celebrujmy nie tylko raz w roku, ale zawsze!

                                                                                                                                    Agnieszka Nowak