Propozycje zajęć dla dzieci oddziału przedszkolnego 14.04.2020

Drodzy Rodzice dzieci oddziału przedszkolnego.

W związku z tym, że nauka dzieci odbywa się zdalnie, istnieje możliwość uczenia się z podręczników tych samych, z których korzystaliśmy w szkole. Należy wejść na stronę internetową mac.pl, następnie wybrać wychowanie przedszkolne, cz. 2 od s. 34. Dzieci pięcioletnie mogą korzystać z kart pracy dla 5-latków Nowe przygody Olka i Ady. Można wydrukować karty lub uczyć się czytając teksty, omawiając zadania. Ciekawe gry i zabawy można znaleźć również na stronie internetowej zyraffa.

Dzieci mogą się uczyć w trakcie różnych prac domowych wykonywanych przez dorosłych. Mogą odgadywać np. jakie słyszą dźwięki. Gdy spożywacie posiłki możecie pobawić się w odgadywanie co się ukryło np. w słowie makowiec ( mak, owiec – w znaczeniu, nie ma owiec), serce, kula, kosa, budzik, samolot itp. Możecie również schować w pudelku dowolny przedmiot np. łyżkę i potrząsać nim, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie co jest ukryte.

17 kwietnia 2020 o godz. 9.30 dzieci mogą obejrzeć spektakl Królowa Śniegu wTeatrotece Andersena. Należy wejść na stronę Teatr Lalki i Aktora w Lublinie. Poza tym na tej samej odbywa się domowe czytanie. Można posłuchać baśni: Brzydkie kaczątko; Świniopas; Dziewczynka, która podeptała chleb; Księżniczka na ziarnku grochu.

Podaję również inne zabawy dla dzieci. Mówicie wyrazy parami, a dziecko ma powiedzieć czy usłyszane wyrazy są takie same, czy inne. Jeśli inne, to co znaczy jeden, a co drugi, np.
budy – buty,
fale – szale,
szale – sale,
puder – pudel,
kasza – kasa,
wąs – wąż,
kaczka – taczka,
taczka – paczka,
pije – kije,
pan – pas.

Inną zabawą jest tzw. łańcuszek. Wyznaczona osoba mówi słowo, a kolejna podaje słowo, ale rozpoczynające się taką głoską, jaka była na końcu usłyszanego wyrazu i tak do chwili tzw. „skuchy”, np. kos – sól – lampa – album – Marek – kot itd.

Do rozstrzygnięcia, kto zaczyna zabawę może się przydać wyliczanka ( mówimy ją sylabami):
Dłu – gą ścież – ką przez og -ró – dek
i- dzie so – bie kras – no – lu – dek.
Dokąd idziesz mój malutki?
Idę do swej krasnoludki.
Będę na skrzypkach grał
a ty w kącie będziesz stał.

Zwracam się do Państwa, ponieważ dzieci w wieku 5 – 6 lat nie są w stanie samodzielnie odczytać tej informacji. One potrzebują Waszej pomocy. Za którą ja również serdecznie Wam – Drodzy Rodzice dziękuję.

Życzę przyjemnej pracy, cierpliwości i wytrwałości. Serdecznie pozdrawiam.

Iwona Jabłońska