Propozycje zajęć dla dzieci przedszkolnych

Drodzy Rodzice

dzieci oddziału przedszkolnego.

Święta Wielkanocne mają swoje tradycję, powinniśmy je pielęgnować. W związku z tym przesyłam propozycje zajęć dla dzieci przedszkolnych:

Hodowla rzeżuchy lub owsa
Jeżeli macie Państwo w domu nasiona rzeżuchy lub owsa, to proszę , by dziecko wyhodowało roślinkę. Należy przygotować pojemnik np. po jogurcie, serku (pamiętać o wycięciu otworu w dnie), dać dziecku ziemię, żeby napełniło go, następnie posiać owies i podlać. Alternatywą może być położenie warstwy waty na dowolnej podstawce, zwilżenie jej watą i posypanie nasionami rzeżuchy. Najistotniejsze jest, by dziecko samo to wykonało, obserwowało codziennie co dzieje się z nasionkami. Można zrobić mini kalendarz i narysować, jak przebiegał wzrost roślinki.

Wielkanocna baranek lub kurczątko
Do wykonania tej pracy potrzebna jest biała lub żółta bibuła. papier kolorowy lub kolorowe gazety, z których należy wyciąć potrzebne kolory, klej, nożyce, patyczek, kawałek tekturki (np. okładka z bloku). Z tekturki wycinamy podwójnie kształt baranka/ kurczaczka Następnie, jeśli robimy baranka to kontur wypełniamy kulkami z białej bibuły, a jeśli kurczątko, to paseczkami z żółtej bibuły ( z jednej strony pasek nadcinamy, tak jak robimy trawę). następnie doklejamy wycięte oczy/ nos/dzióbek. Sklejamy obydwie części, umieszczając pomiędzy nimi patyczek. Taką ozdobę możemy umieścić w wyhodowanej roślince i stroik wielkanocny gotowy.

Rysunek inspirowany utworem poetyckim.
Proszę, by Rodzice przeczytali dziecku wiersz ( podaję poniżej, jeżeli jakiś wyraz jest dla dziecka niezrozumiały proszę o wyjaśnienie), króciutko porozmawiali na temat jego treści, a potem dziecko niech namaluje to, o czym był wiersz.

Nasz stół wielkanocny

haftowany w kwiaty.

W borówkowej zieleni

listeczków skrzydlatych

lukrowana baba

rozpycha się na nim,

a przy babie –

mazurek w owoce przybrany.

Na stole pisanki

tęczą malowane.

Wśród zieleni trawy –

cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku,

ciasta i wędliny.

WIELKANOC – i wielkie

spotkanie rodziny.

Pisanki – dekoracja
Dziecko może namalować na kolorowych lub białych kartkach pisanki, (najmniej 2), potem należy je wyciąć i przykleić do spinaczy. Gotowe prace zawiesić np. na firance lub gałązkach umieszczonych w wazonie.

Wszelkie formy działań, zabaw są mile widziane. Życzę przyjemnej pracy i zadowolenia zarówno Rodzicom, jak i dzieciom.

 Iwona Jabłońska