Festiwal Filmowy w Gdyni

UCZENNICE PUBLICZNEGO GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W GARBOWIE ZAPROSZONENA FESTIWAL FILMOWY DO GDYNI

Już po raz trzeci uczniowie Publicznego Gimnazjum w Garbowie, w tym roku w składzie uczennice kl. IIIb Natalia Chabros, Dominika Janisz, Julia Staniak i Joanna Szymczyk wraz z nauczycielką Bożeną Tuszyńską – Firlej uczestniczyły w Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.  Festiwal odbywał się w Gdyni w dniach 24-26 września i przyciągnął rzesze ludzi z Polski i zagranicy zainteresowanych historią II wojny światowej oraz rolą polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce o wolną Polskę w latach 1939-1989.

Natalia Chabros, Dominika Janisz, Julia Staniak i Joanna Szymczyk na Placu Grunwaldzkim- miejscu gdzie odbywały się imprezy na powietrzu w ramach VII Festiwalu FDNNW

W nowo otwartym Gdyńskim Centrum Filmowym, miejscu gdzie odbywał się VII Festiwal FDNNW miałyśmy okazję spotkać się z ciekawymi ludzi – przede wszystkim bohaterami tamtych czasów, ale  także z ludźmi z pierwszych stron gazet, znanymi dziennikarzami, prezenterami telewizyjnymi, artystami, filmowcami i z naszymi znajomymi z programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”.

Do Gdyni zostaliśmy zaproszeni jako uczestnicy V edycji konkursu „Młodzi dla Historii”, odbywającego się w ramach VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych. Nasz film „Wydobyte z niepamięci – rzecz o Flotylli Pińskiej” w reżyserii Dominiki Janiszzostał zakwalifikowany do eliminacji konkursowych i ubiegał się, podobnie jak 16 innych, o główną nagrodę –Anioła Wolności. Inauguracja konkursu „Młodzi dla Historii” odbyła się 25 września. W otwarciu uczestniczył m.in. dr Łukasz Kamiński- prezes IPN oraz Maria Mirecka Loryś- żołnierz podziemia niepodległościowego. Pokaz filmów konkursowych odbył się w Muzeum Miasta Gdyni. Wszystkie filmy obejrzałyśmy z wielkim zainteresowaniem. Niektóre z nich były bardzo profesjonalnie zrealizowane, ponieważ miały opiekę fachowców- osób zawodowo związanych z filmem. Głównej nagrody nie zdobyłyśmy, ale sam fakt zakwalifikowania się do konkursu, zaproszenia nas do Gdyni i możliwość uczestniczenia w profesjonalnych warsztatach filmowych pod opieką znanych twórców: pani Anny Ferens (scenariusz i reżyseria), Marii Wiśnickiej (reżyseria, montaż),  Waldemara Czechowskiego (scenariusz, operator) i innych filmowców,  był dla nasnagrodą. 

W przerwie warsztatów filmowych w Gdyni.

Na pierwszym planie twórczynie filmu „Wydobyte z niepamięci – rzecz o Flotylli Pińskiej”,

na drugim planie reżyserzy, montażyści, scenarzyści prowadzący warsztaty

Pierwsze miejsce przyznano filmowi z Poznania pt. „Arkadiusz M. Kolporter”. Jedno z czterech wyróżnień otrzymał film „Z frontem pod prąd” przygotowany przez absolwentów Gimnazjum Jana Pawła II, którzy wcześniej pracowali w takich projektach realizowanych w naszej szkole, a teraz uczestniczą w działaniach pozaszkolnych. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesów naszych  starszych kolegów i koleżanek z Bogucina.

Nasz kilkudniowy pobyt w Gdyni pozwolił nam uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych. Festiwal w wyjątkowy sposób łączyłsztukę, naukę i rozrywkęwszechstronnie opowiadając najnowszą historię naszego kraju

  Pierwszy dzień Festiwalu rozpoczęłyśmy od konferencji prasowej, w której zaproszonymi gośćmi byli m.in. Anna Maria Anders – córka generała Andersa, Lidia Lwow-Eberle- sanitariuszka V Brygady Wileńskiej AK, Marcin Kwaśny – aktor, Arkadiusz Gołębiewski – dyrektor NNW. Konferencję prowadził Krzysztof Ziemiec. 

Uczestniczyłyśmy w pokazach wielu filmów. Wśród nich „Legenda konspiracji wileńskiej„, ”Jaster- Tajemnica Hela”, „Fajna Ferajna, czyli Powstanie oczyma dzieci”. Ten ostatni był bardzo ciekawy, a opowiadania świadków historii poruszające. Większość scen nagrana została w Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdy z dziecięcych bohaterów po kolei poznawał osobę, która jako dziecko brała udział w powstaniu warszawskim. „Jaster – Tajemnica Hela”- to dramatyczna historia żołnierza konspiracji. Zachęcamy do obejrzenia tego filmu, tym bardziej, że jury Festiwalu doceniło ten obraz przyznając mu kilka wyróżnień. Po filmie wzięłyśmy udział w spotkaniu z twórcami filmu Małgorzatą Walczak i Markiem Pawłowskim oraz legendarnym uciekinierem z Auschwitz i przyjacielem Jastera Kazimierzem Piechowskim. Słuchając  jego opowieści,  mogłyśmy dostrzec, że pomimo upływu  lat, nadal nie otrząsnął się z druzgocących wydarzeń z przeszłości i wciąż szuka sprawiedliwości.

Na gdyńskim Festiwalu spotkałyśmy pana Mariusza Kamińskiego –dziennikarza, reportażystę Radia Lublin, który przed kilku laty zrealizował reportaż o pracy uczniów   w projekcie „Ślady przeszłości- adoptujemy stary cmentarz w Garbowie”. W Gdyni wysłuchałyśmy jego konkursowego  „Reportażu o zabijaniu”, opowieści o powojennych losach żołnierzy więzionych i zamordowanych na Zamku w Lublinie.  Reportaż ten otrzymał główną nagrodę w konkursie na dokument radiowy, z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy zwycięscy życząc dalszych sukcesów.

Obejrzałyśmy Galę Otwarcia, podczas której zostały wręczono nagrody Platynowy Opornik, Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności. Galę  prowadził Krzysztofa Ziemiec i Maja Berełkowska. Na zakończenie wysłuchaliśmy mini recitalu muzycznego Pawła Ruszkowskiego, który śpiewał utwory Jacka Kaczmarskiego i koncertu Katy Carr – brytyjskiej wokalistki o polskich korzeniach, która przyjechała do Gdyni specjalnie na Festiwal. Następnego dnia uczestniczyłyśmy w spotkaniu z nią, rozmawiałyśmy po angielsku i śpiewałyśmy razem jej piosenki. Jedna z nich to „Wojtek”, piosenka poświęcona niedźwiedziowi, który został żołnierzem armii gen. Andersa oraz „Kommander’s Car”, która opowiadała o ucieczce z Auschwitz Kazimierza Piechowskiego. 

Joanna Szymczyk i Dominika Janisz z Caty Carr

na FestiwaluFilmów Dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.

Innym wydarzeniem muzycznym Festiwalu był koncert Wygnanych Panien Wyklętych i Maleo Reggae Rockers. Teksty piosenek poświęcone były głównie Żołnierzom Wyklętym. Najbardziej zapadła nam w pamięci i w sercu piosenka „Walczyk”, która opowiada o Ince. Wzruszone słuchałyśmy z uwagą każdego utworu. Wspaniałych przeżyć duchowych i artystycznych doświadczyłyśmy także ostatniego dnia Festiwalu uczestnicząc w koncercie zespołu Contra Mundum.

Kilkudniowy pobyt w Gdyni wypełniony koncertami, wystawami, pokazami filmów, promocjami książek, happeningami, zabawami dla dzieci, pokazami mody, czy panelami dyskusyjnymi pozwolił nam odkrywać nieznane karty polskiej historii. Wyjazd ten był świetnym doświadczeniem. Dzięki niemu mogłyśmy w inny, ciekawszy sposób, niż siedząc w szkolnych ławkach, poznawać historie bohaterów, zgłębiać wiedzę, budować poczucie wspólnoty. Był to też dobry sposób na rozwijanie pasji związanej z pracą przy filmie.

Joanna Szymczyk – uczennica klasy IIIB PG im. Jana Pawła II w Garbowie

Bożena Tuszyńska- Firlej – nauczyciel historii w ZS w Garbowie