Wycieczka klas IV do Dęblina

8 maja prawie 50-osobowa grupa dzieci z klas IV ze Szkoły Podstawowej w Garbowie wraz z wychowawcami p. Katarzyna Mikuła i p. Michałem Kuflewskim oraz opiekunami p. Beatą Sosnowską-Samoń i p. Agnieszką Grzegorczyk miała przyjemność zwiedzić Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – największą placówkę w regionie, prezentującą zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Przeloty wojskowych statków powietrznych nad naszymi głowami, dostarczyły dodatkowych wrażeń.
Nasz przewodnik – mjr. rez. Romuald Zaleski przybliżył 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina. Wszystkich bardzo zainteresował zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, jak również umundurowanie i pamiątki słynnego Dywizjonu 303. W hangarze dzieci obejrzały wystawę silników lotniczych, a w plenerze mogły zobaczyćponad 80 samolotów i śmigłowców, przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artylerię przeciwlotniczą oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda, a także jeden z największych śmigłowców Mi-6.

Następnie wycieczka udała się do hangaru Zespołu Obsługi Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, gdzie żołnierze opowiedzieli trochę więcej o samolotach tam stojącym i troskliwie zajęli się dziećmi podczas poznawania przez nich od środka samolotów F-16, MiG-29, SU-22, TS-11 „Iskra”, śmigłowców Mi-24 i Mi-8, SW-4W.. Gdyby nie kolejna czekająca na wejście do hangaru wycieczka pewnie niełatwo byłoby wyjść im z samolotów! Dzieci miały jeszcze możliwość przywitać się z Komendantem CSIL płk Waldemarem Wiśniewskim, który serdecznie zaprosił je do kolejnych odwiedzin w jednostce.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Komendantowi CSIL i Zespołowi Obsługi za umożliwienie nam tak bliskiego kontaktu z samolotami, a Panu Romualdowi Zaleskiemu za przybliżenie dzieciom historii lotnictwa.

Organizator wycieczki Agnieszka Stępniak-Łuczywek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.