Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Garbowie

Z przyjemnością informuję, że w październiku zakończyłam proces zakupu i włączania do księgozbioru biblioteki książek zakupionych w ramach NPRCz 2.0 Priorytet 3.
Uczniowie oddziałów przedszkolnych (starsi także) mogą korzystać ze 140 nowych pozycji o wartości 2 302,04zł zakupionych z myślą o nich.

W ramach wsparcia rządowego programu zakupiono także materiały do przeprowadzenia działań promujących czytelnictwo – wszystkie przedszkolaki otrzymały torby na książki z biblioteki. Torby te, ozdobione przez przedszkolaków wspólnie z rodzicami, są nie tylko ułatwieniem w transporcie książek, ale także elementem konkursu na najaktywniejszego czytelnika – każda wizyta w bibliotece zakończona wypożyczeniem zaznaczana jest na torbie motywacyjną pieczątką. Każde dziesięć pieczątek nagradzane jest drobnym upominkiem. Na zakończenie semestru oraz roku szkolnego najaktywniejsi czytelnicy zostaną wyróżnieni.

Systematyczne, cotygodniowe zajęcia czytelnicze dla każdej z grup przedszkolnych skutkują dużym zainteresowaniem zbiorami biblioteki i licznymi wypożyczeniami (wrzesień i połowa października przyniosły ponad 700 wypożyczeń). Umożliwienie przedszkolakom swobodnego korzystania z wypożyczalni i czytelni w dowolnie wybranym momencie sprawia, że są oni częstymi gośćmi – wypożyczają, ale też chętnie przebywają w czytelni przeglądając książki. Zaaranżowanie przestrzeni wypożyczalni tak, by ułatwić przedszkolakom samodzielne wyszukiwanie książek, wydzielenie w księgozbiorze biblioteki zbiorów przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, a zwłaszcza książek sensorycznych, tekturowych oraz z okienkami z pewnością ułatwiło najmłodszym korzystanie ze zbiorów.
Wartym podkreślenia jest fakt, że bibliotekę szkolną odwiedzają także rodzice przedszkolaków, którzy pomagają dzieciom w wyborach czytelniczych i wypożyczają pozycje do głośnego czytania.
Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tworzenie listy zapotrzebowania książkowego. Pomimo tego, że nie udało się kupić wszystkich proponowanych pozycji, mam nadzieję, że są Państwo zadowoleni ze zwiększenia oferty czytelniczej naszej biblioteki.

NPRCz2.0 w liczbach:
Wartość programu 3125zł, wkład własny OP 625zł, dofinansowanie rządowe 2500zł.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025