Chór szkolny
Chór gimnazjalny powstał we wrześniu 2000 roku. W jego skład początkowo wchodziły uczennice klas I i II, a liczebność
zespołu była niewielka – około 12 osób.
Do pierwszych zadań chóru należało wzbogacanie szkolnych uroczystości: inauguracji i zakończenia roku, Dnia Edukacji Narodowej,
czy rocznicowych akademii patriotycznych.
Przełomowy okres dla rozwoju chóru to rok szkolny 2001/ 2002 – rok nadania szkole imienia Jana Pawła II. Wówczas to zespół włączył się w falę przygotowań wymienionej uroczystości. Znacznie poszerzył swój repertuar, w tym o wiele pozycji poważnych utworów religijnych.
Wtedy to powstał hymn szkoły, w dużej mierze napisany przez uczniów (ostateczna wersja tekstu wyłoniona została w drodze konkursu, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna). Inauguracyjne wykonanie hymnu przez chór szkolny odbyło się 16 kwietnia 2002.
Od 2001 roku stale wzrasta liczba chórzystów. W niektórych latach sięgała nawet 60 osób, co – z jednej strony wymogło konieczność przeprowadzania surowych przesłuchań, a z drugiej – pozwoliło na wyłonienie ze struktury chóru mniejszego zespołu wokalnego i grupy solistów.
Dziś rola szkolnego chóru jest dużo większa. Chór aktywnie uczestniczy nie tylko we wszystkich akademiach i festynach szkolnych, ale widoczny jest również w życiu społecznym i kulturalnym Garbowa. Regularnie uświetnia gminne uroczystości: rocznice 11 Listopada, 3 Maja, współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Biblioteką w zakresie współorganizacji spotkań opłatkowych dla mieszkańców Garbowa, Towarzystwem Ziemi Garbowskiej, Urzędem Stanu Cywilnego w Garbowie, Parafią, Wielka Orkiestrą Świątecznej Pomocy oraz szeregiem instytuci kulturalnych na terenie województwa lubelskiego i kraju.
Począwszy od roku 2004 chór uczestniczy w wielu konkursach, przeglądach i festiwalach muzycznych. Zarówno zespół, jak i poszczególni jego członkowie mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
Chórzyści cyklicznie biorą udział w szeregu uroczystości i przeglądów, m.in. obchodach Dnia Papieskiego, gminnych uroczystościach związanych z rocznicami odzyskania niepodległości, czy podsumowaniu projektu Monitorowanie Gminnych Strategii Edukacyjnych.
Do tradycji należy już przygotowywanie przez chór specjalnych programów bożonarodzeniowych, w których prezentowane są zarówno najpiękniejsze kolędy polskie (często w bardzo oryginalnych aranżacjach), jak też piosenki świąteczne innych narodów. Chór uczestniczy także w projektach teatralnych, czego przykładem może być przygotowanie musicalu wg Moliera „Skąpiec”, w którym soliści chóru po mistrzowsku wykonali m.in. „ If I were a rich man”, czy „ Money, money”.
Z ważniejszych konkursów i festiwali wymienić można:
- Festiwal Pieśni Religijnej AVE MARIA w Markuszowie
- Gminno – Parafialny Przegląd kolęd i Pastorałek w Garbowie
- I Wojewódzki Konkurs Piosenki Romantycznej LIEBE&LOVE
- Ogólnopolski Festiwal ŚPIEWAJĄCY SŁOWIK
- Lubelski Konkurs Poezji Śpiewanej NA STRUNACH POEZJI
- Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej NAŁĘCZOWSKA NUTKA
- Konkurs piosenki DIAMENTY LUBLINA
Repertuar wykonywany przez chór i solistów jest bardzo bogaty i różnorodny pod względem stylistycznym. Utwory, jakie można w nim dostrzec to zarówno muzyka ludowa, patriotyczna, religijna, jak i twórczość najwybitniejszych kompozytorów i wykonawców polskiej estrady począwszy od lat dwudziestych ubiegłego wieku po najnowsze przeboje muzyki rozrywkowej.
Zespół i soliści podejmują się najpoważniejszych wyzwań w postaci piosenek z dorobku kompozytorskiego takich twórców jak: Henryk Wars, Władysław Szpilman, Piotr Rubik, czy tak uznanych postaci jak: Mieczysław Fogg, Hanka Ordonówna, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Grzegorz Turnau, Liza Minelli, Michał Bajor, Stanisław Soyka, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Andrzej Piasek – Piaseczny i wielu, wielu innych.
Absolwenci szkoły często kontynuują swe muzyczne zainteresowania poprzez uczestnictwo w chórach i zespołach muzycznych działających przy liceach.