Poradnik dla rodziców Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Pani psycholog poleca….

Szanowni Rodzice, aby pomóc naszym dzieciom radzić sobie z tym co się obecnie dzieje i zmniejszyć związany z tym stres, chciałabym przedstawić Państwu kilka informacji zebrane na podstawie opracowania Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dotyczącej rozmowy z dziećmi o aktualnych wydarzeniach.

1. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa, wspieraj je, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Nie poruszaj tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.
2. Na pytania zadawane przez dziecko odpowiadaj szczerze- poświęć mu swój czas.
3. Używaj zrozumiałych dla dziecka słów.
4. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov).
5. Bądź gotowy na to, by wielokrotnie powtarzać dziecku tą samą informację – może być to formą poszukiwania przez nie wsparcia.
6. Porozmawiajcie o uczuciach, które mu towarzyszą. Spróbujcie je nazwać.
Daj dziecku odczuć, że jego pytania i zmartwienia są ważne.
7. Pamiętaj, że dzieci są wrażliwe. Mogą martwić się i bać o bezpieczeństwo członków rodziny, przyjaciół czy znajomych.
8. Wspieraj dziecko, ale nie dawaj obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt z jego znajomych nie zachoruje.
9. Uświadom dziecko, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc.
10. Dzieci uczą się przez naśladowanie. Pamiętaj o tym i zwróć uwagę na swoje zachowanie, reakcje i to co mówisz przy dzieciach.
11. Niewskazane jest zbyt częste oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości.
Może to wywoływać nadmierny lęk i napięcie.
12. Obejmij szczególną opieką i troską dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty – mogą wykazywać szczególną wrażliwość na prezentowane w mediach informacje dotyczące choroby i śmierci.
13. Obserwuj swoje dziecko. Jeżeli wykazuje: zaburzenia snu,nadmierne zamartwianie się,
lęki na temat śmierci i choroby, a objawy są bardzo nasilone, może wymagać konsultacji psychologicznej.
14. Pomimo zainteresowania bieżącą sytuacją ze strony osób dorosłych, pamiętajmy,
że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie interesować się tematem
lub nie chcieć o nim myśleć. Pozwólmy im na to, dbając jednocześnie
o ich zdrowie i bezpieczeństwo.
Agnieszka Stęniak-Łuczywek

Na podstawie: Fassler, D. (2020). Talking with children about coronavirus (COVID19). American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. dostępny www.aacap.org 13.03.2020.